Rapalska meja - Turizem Škofja Loka
 
Rapalska meja 12.jpg

Kako je nastala Rapalska meja?

Le dober teden po koncu vélike vojne in podpisu premirja med Avstro-Ogrsko in Italijo (4. 11. 1918) so se v zgornji baški dolini in v sosednji soriški občini naselili prvi italijanski vojaki. Brez kakršnega koli odpora so zasedli večinsko slovensko ozemlje, s katerega se niso umaknili vse do kapitulacije Italije 1943. leta. Meja med Kraljevino Italijo in novonastalo Kraljevino SHS pa je bila dokončno določena šele dobri dve leti kasneje (12. 11. 1920), ko je bila po dolgotrajnih pogajanjih v italijanskem mestecu Rapallo podpisana težko pričakovana mirovna pogodba. Kraji na Primorski strani oziroma v dolini reke Bače so tako pripadli Italiji, medtem ko je bila Sorica z okoliškimi kraji priključena Kraljevini SHS.
Po vrhovih Soriške planine lahko tako še dandanes najdemo ostanke italijanskih vojaških utrdb, t.i. Alpskega zidu. 
Alpski zid je bil italijanski utrdbeni sistem po celotni kopenski meji. Raztezal se je od Ligurskega morja in preko grebenov Alp ob meji s Francijo, Švico, Avstrijo in Jugoslavijo vse do Reke v dolžini 1850 kilometrov ter je tako varoval tudi del slovenskega ozemlja, ki ga je po letu 1918 zasedla Italija.

 

Kaj vsebuje voden pohod po Rapalski meji?

Z našimi izkušenimi vodiči se tako lahko odpravite po vrhovih Soriške planine in si ogledate ostanke utrdb, vojašnic in opazovalnih kupol. Na vrh Lajnarja se bomo pripeljali z dvosedežnico in ob povratku okrepčali v gostišču Brunarica.

V voden pohod po Rapalski meji je vključeno:
- vožnja z dvosedežnico Lajnar do vrha Lajnarja,
- vodenje pohoda,
- enolončnica ob vrnitvi,
- letak z zemljevidom in opisom poti.

Težavnost poti: lahka
Trajanje ogleda: cca 2,5 h, odvisno od sestave skupine
Priporočljiva oprema: pohodna oblačila in čevlji, naglavna lučka ali žepna svetilka

Informacije in rezervacije:
E: info@soriska-planina.si
T: 051 381 617

Rapalska meja 13.jpg