Stalna ponudba rokodelskih delavnic - Turizem Škofja Loka
 
Stalna ponudba rokodelskih delavnic – po dogovoru

Vse rokodelske doživljajske programe izvajamo po dogovoru.


…USTVARITE SI SPOMINE…

Kontakt
Mehkoba volne

Sorški kamni

Polstenje mil z mojstrico rokodelko Anjo Musek.


Škofjo Loko objemata dve reki, Selška in Poljanska Sora, ki se v mestu združita in tečeta naprej kot reka Sora. Z reko so povezane številne zgodbe … zgodba o Kamnitem mostu, zgodbe o povodnem možu, pa pripoved pisatelja Ivana Tavčarja o sojenju Agati Schwarzkobler … Tudi vsakodnevno življenje Ločanov je močno zaznamovano z reko, bodisi z razvojem obrti bodisi z velikimi poplavami, ali s prijetnimi poletnimi dnevi na kopališčih ob reki. Izdelajte si polsteno milo v obliki sorškega kamna, ki vas bo spominjalo na reko, ki teče skozi naše mesto. Milo v volnenem ovoju lahko uporabljate za umivanje rok, obraza in telesa, saj je zelo učinkovito za odstranjevanje odmrlih celic s kože.

Sorski_kamni_Anja_Musek_foto_Vito_Debelak.jpg
Cudezne_cvetice_Alja_Venturini_Foto_Vito Debelak.jpg

Čudežne cvetlice

Izdelava brošk z mojstrico rokodelko Aljo Venturini.


Ajdovska deklica je s čudežno cvetlico pomagala pastirju, da je dobil moč v boju s troglavim zmajem, ki je živel v jami pod Lubnikom in mu kradel ovce. Kako se zgodba konča, boste izvedeli ob polstenju svoje čudežne cvetlice, ki daje čudežno moč ustvarjalnosti …

Preplet niti

Prikaz tkanja na statve in tkanje na male statve z mojstrico rokodelko Lučko Tičar.


Da je bilo tkanje platna ena glavnih gospodarskih panog na Škofjeloškem že v 15. stoletju, priča detajl freske Sv. nedelje v Crngrobu iz leta 1460. Kljub temu da je tkanje lanu skoraj izumrlo, pa znanje tkanja, danes predvsem z volneno ali bombažno nitjo, še vedno živi … Na delavnici si boste na male statve stkali svoj kos tkanine s tradicionalnim vzorcem. 

Preplet_niti_Lucka_Ticar_Foto_Vito_Debelak.jpg
Okus tradicije
Iz_lesenega_modela_Petra_Plestenjak_Podlogar_Vito_Debelak.jpg

Iz lesenega modela v pečico

Prikaz rezbarjenja modelov za mali loški kruhek in degustacija malih loških kruhkov.

Za peko malega loškega kruhka je potreben ročno rezljan lesen model … Včasih so jih izdelovali razni samouki, po večini moški, danes pa jih še edina izdeluje mojstrica rezbarka Petra Plestenjak Podlogar. Vse o izdelavi in uporabi modelov boste izvedeli ob srečanju z mojstrico rezbarko, ki bo pripovedovala tudi o svoji ustvarjalni poti, vmes pa se boste posladkali s sveže pečenimi malimi loškimi kruhki. 

Speč' ta mal kruhk

Peka malega loškega kruhka z mojstrico rokodelko Lili Panjtar.


Ta mal kruhk je kot okusno pecivo znan že od začetka 18. stoletja, ko so peko tega medenega peciva v Škofjo Loko prinesle redovnice klarise. Danes tradicijo peke malega loškega kruhka nadaljujejo posamezniki, ki ga pečejo po starih receptih. Na delavnici boste odtiskovali medeno testo v lesene modele, izvedeli recept za izdelavo, domov pa poleg svojega odnesli še dva prava ta mala kruhka. 

Spec_ta_mal_kruhk_Lili_Panjtar_Foto_Vito_Debelak.jpg
Lepota lesa
Dleta_Rezbarijo_Petra_Plestenjak_Podlogar_VIto_Debelak.jpg

Dleta rezbarijo spomine

Rezbarjenje z mojstrico rokodelko Petro Plestenjak Podlogar.


Mojstrica rezbarjenja modelov za mali loški kruhek Petra Plestenjak Podlogar z značilnimi motivi krasi tudi druge unikatne lesene izdelke. Med njimi tudi razne obeske, ki krasijo ključe naših domov ali nas same … Z dleti zarežite v hruškov les in si jih izdelajte zase in za spomin …

Gumb za srečo

Izdelava lesene igrače z mojstrom rokodelcem Samom Gašperšičem.


Les je nepogrešljiv material za izdelavo najrazličnejših rokodelskih izdelkov. Tudi igrač. Na rokodelski delavnici si boste izdelali gumb na vrvici – staro ljudsko igračo, ki vam bo prinašala tudi srečo, saj v ljudskem izročilu gumb predstavlja prinašalca sreče … 

Gumb_za_sreco_Samo_Gaspersic_Foto_Vito_Debelak.jpg