UNESCO dediščina - Turizem Škofja Loka
UNESCO na Škofjeloškem

Srednjeveško mestno jedro in pisane ulice Škofje Loke vsakih 6 let postanejo oder Škofjeloškega pasijona, ki ga uprizarjajo po najstarejši ohranjeni evropski režijski knjigi. Pasijonska procesija je skupaj s klekljano čipko Škofjeloškega na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva.

 

Škofjeloški pasijon

Škofjeloški pasijon je leta 1721 napisal pater Romuald Marušič. Največjo gledališko predstavo na prostem, ki vključuje 13 pasijonskih prizorov, vsakih 6 let uprizorijo v starem mestnem jedru Škofje Loke. 1000 nastopajočih poskrbi za obuditev baročnega spektakla, ki si ga ogleda množica več kot 20.000 obiskovalcev iz vsega sveta. Od l. 2016 je Škofjeloški pasijon na Unescovem seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Stalna razstava o Škofjeloškem pasijonu je na voljo v Loškem muzeju.

Preberi več

Klekljanje slovenske čipke

Tradicija klekljanja čipke v Železnikih, Žireh, Škofji Loki in Gorenji vasi sega vse do 17. stoletja. Spretne klekljarice še danes ročno izdelujejo čipke z lesenimi kleklji, na katere navijejo nit. Naj gre za cvetlične ali geometrijske motive, čipke so edinstveno darilo iz krajev, kjer tradicija klekljanja ostaja živa in se prenaša med generacijami. Slovenska čipkarska dediščina je zaradi kulturnega pomena vpisana na UNESCO seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

Klekljanje.jpg

Kapucinska knjižnica

Škofjeloška Kapucinska knjižnica velja za eno najdragocenejših na Slovenskem, saj hrani Dalmatinovo Biblijo, najstarejše knjige, vezane še pred letom 1500, in še nekaj drugih knjižnih zakladov. Najdi pot do Kapucinskega samostana Škofja Loka in pozvoni.

Preberi več